Blank

Enduro czy Trail - jaki rower będzie dla mnie odpowiedni?

Enduro czy Trail - jaki rower będzie dla mnie odpowiedni?

Kupno roweru wiąże się z koniecznością dostosowania możliwości sprzętu do jego przeznaczenia. Tym samym zupełnie inny model wybierzemy do miejskich przejażdżek czy np. do wymagających, długodystansowych tras. Na rynku znaleźć można całe mnóstwo modeli ukierunkowanych na konkretne aktywności. Bez obaw idealny dwukołowiec znajdą też miłośnicy górskich eskapad. Wśród najpopularniejszych rowerów dla osób preferujących bardziej wymagające przejazdy znaleźć można rowery enduro lub trail. I choć nazwy te najczęściej przewijają się w sklepowych działach ze sprzętem górskim, nie wszyscy jednak wiedzą, na czym polegają różnice między tymi modelami.

Jakie są różnice między rowerami enduro i trail?

Rowery enduro zalecane są osobom, które lubią w górach strome zjazdy i podjazdy oraz dla których nie ma zbyt ekstremalnych tras. Modele te są bardzo wytrzymałe i wyróżnia je pełna amortyzacja, najczęściej ze skokiem zawieszenia na poziomie 160 mm. Charakterystyczne szerokie opony oraz kąt główki ramy w okolicach 65 stopni sprawiają, że sprzęt tłumi wstrząsy podczas pokonywania przeszkód i umożliwia stabilne lądowanie na nierównym terenie. Duża przyczepność pozwala rowerzyście na pełną kontrolę nad rowerem w trakcie jazdy po kamieniach, korzeniach czy innych niedogodnościach. Niektóre endurówki dodatkowo wyposażone są w zmienną geometrię, dzięki której przy użyciu jednego przycisku można przystosować rower do zjazdu lub podjazdu.

Rowery trailowe, nazywane również ścieżkowymi są z kolei przystosowane do spokojniejszej jazdy po wytyczonych wcześniej górskich szlakach rowerowych. Polecane są osobom, które preferują mniej ekstremalne wyprawy, ale którym jednocześnie zależy na sprawnym sprzęcie. Modele te, choć są mniej zwinne od endurówek, cieszą się dużą uniwersalnością. Dobrze sprawdzają się na długodystansowych trasach oraz świetnie radzą sobie z podjazdami i zjazdami. Mogą występować jako rowery z pełnym zawieszeniem lub jako modele hardtrail. Charakteryzuje je przede wszystkim geometria, która gwarantuje stabilność w trakcie pokonywania nierównych nawierzchni. Wyróżniają je też szerokie opony o dużej przyczepności oraz zakres skoku amortyzacyjnego wahający się między 120-140 mm.

Enduro czy trail, który model wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który model jest lepszy, gdyż wszystko zależy od jego przeznaczenia oraz preferencji rowerzysty. Dla tych, którzy lubią pokonywać trudne trasy, pełne stromych zjazdów i wymagających podjazdów lepszą opcją będzie rower enduro. Ten typ dwukołowca jest zwinny, a dziury i nierówności nie stanowią dla niego przeszkody. Co więcej, jest wygodny, a jego konstrukcja umożliwia rowerzyście pełną kontrolę nad sprzętem. Z kolei miłośnikom jazdy rekreacyjnej po wytyczonych szlakach bardziej do gustu przypadną modele trailowe, które są stabilniejsze i lżejsze od endurówek. Ich uniwersalność sprawdza się w jeździe zarówno krótko-, jak i długodystansowej. Ponadto, duża przyczepność opon gwarantuje bezpieczeństwo podczas zjazdów i podjazdów na trasie.

 

Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl