Blank

Jak przygotować rower do sezonu?

Jak przygotować rower do sezonu?

 

Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca do rowerowych aktywności. I choć są tacy, którzy rowerem jeżdżą przez cały rok, większość na sezon zimowy chowa swoje dwukołowce do garażu lub piwnicy. Pierwsze ciepłe dni, które nastają po zimowej szarówce, zachęcają do tego, by wrócić do aktywnego spędzania czasu na rowerach. Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego trzeba się jednak odpowiednio przygotować.

Przegląd roweru na wiosnę – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim znaczenie ma dokładne wyczyszczenie roweru, inspekcja oraz jego przegląd i naprawa ewentualnych, drobnych usterek, które często są wynikiem zeszłorocznych przejażdżek. W tym celu można udać się do serwisu rowerowego albo dokonać przeglądu samodzielnie. Problemów ze sprzętem nie warto bagatelizować, w końcu chodzi o bezpieczeństwo podczas jazdy oraz przyjemność użytkowania cichego i poprawnie pracującego sprzętu. Co więcej, rezygnacja z regularnych przeglądów może przyczynić się do poważnych i nierzadko kosztownych napraw jednośladu w przyszłości.

Zacznij od umycia jednośladu

Czynnością, od której należy rozpocząć przygotowania do sezonu, jest umycie roweru. Jednoślad, który przez kilka miesięcy nie był używany, z pewnością zakurzył się. Zabrudzenia, które nie zostały usunięte w sezonie jesiennym, domagają się czyszczenia na wiosnę. Do mycia można wykorzystać specjalne preparaty, niemniej doskonale sprawdzi się też ciepła woda z odrobiną detergentu. Kiedy rower odzyska kolor, należy przejść do czyszczenia i konserwacji poszczególnych elementów.

Jak przygotować podzespoły rowerowe?

Warto zacząć od czyszczenia łańcucha. Dużym ułatwieniem jest tzw. spinka zamontowana w łańcuchu, która pozwala na łatwe zdejmowanie i zakładanie łańcucha w celu dokładnego umycia. Jego zdjęcie nie jest jednak zawsze wymagane, gdyż można go też wyczyścić przy użyciu szmatki nasączonej odtłuszczaczem. Po wyczyszczeniu łańcucha należy go ponownie nasmarować. Dzięki temu będzie płynnie funkcjonował podczas jazdy.

W dalszej kolejności należy wyczyścić i nasmarować kolejne elementy, z których szybko wyciera się smar. Wśród nich znajdują się: amortyzator, który odpowiada za tłumienie nierówności na drodze, piasta, przerzutki oraz stery przy kierownicy. Nie można pominąć też sprawdzenia stanu klocków hamulcowych, które szczególnie odpowiadają za bezpieczeństwo podczas przejażdżki. W przypadku ich widocznego zużycia należy zdecydować się na ich wymianę. Z kolei, jeśli funkcjonują sprawnie, wystarczy je jedynie podregulować oraz nasmarować linki. W przypadku rowerów wyposażonych w hamulce tarczowe należy natłuścić same tarcze, oraz skontrolować je pod kątem zużycia.

Sprawdź bieżniki i stan szprych

Niezbędne jest również sprawdzenie stanu opon. Drobne pęknięcia i przetarcia na bieżniku mogą wskazywać na konieczność zakupu nowego ogumienia. Jeśli stan z kolei nie wskazuje na potrzebę wymiany, wystarczy sprawdzenie ciśnienia. Można to zrobić za pomocą specjalnych pompek z manometrem. Nie zaleca się natomiast pompowania opon „na oko”, gdyż zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie znacząco wpływa na komfort jazdy. Co więcej, kluczowe jest też centrowanie kół. Jeśli są krzywe, w łatwy sposób można je wyregulować za pomocą np. klucza do szprych. Na zakończenie należy sprawdzić, czy śruby mocujące  elementy roweru nie wymagają dokręcenia. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pedały, oś suportu oraz stery. Poluzowane elementy szybciej się zużywają i odbierają przyjemność z jazdy.

Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl