Blank

Przygotowanie nart przed sezonem. Etapy postępowania

ostrzenie krawędzi nart

Nie trzeba być miłośnikiem narciarstwa, by wiedzieć, że gwarancją bezpieczeństwa oraz płynnej jazdy jest sprawny i indywidualnie dopasowany do każdego narciarza sprzęt. Okazuje się, że o narty trzeba dbać nie tylko w sezonie, ale i również poza nim. Szczególne znaczenie ma właściwe przygotowanie nart jeszcze przed pierwszym wjazdem na stok. O narty można wówczas zadbać samodzielnie lub też skorzystać z profesjonalnego serwisu narciarskiego. Które rozwiązanie bardziej się opłaca i co należy robić, zanim zacznie się białe szaleństwo? O tym, jak przygotować narty do jazdy przed startem sezonu, piszemy w dalszej części artykułu.

Jak przygotować narty do sezonu?

Przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego należy dokonać dokładnego przeglądu nart. Jeśli sprzęt jest poważnie zniszczony, warto zainwestować w nowy. Jeżeli jednak nie ma na nim uszkodzeń i pęknięć, które bezpośrednio wpływałyby na bezpieczeństwo jazdy, wystarczy wykonać kilka kluczowych zabiegów poprawiający ogólny stan nart. Jednym z najważniejszych z nich jest ustawienie wiązań wg standardów skali DIN pod kątem rozmiaru skorupy buta, wagi narciarza, rodzaju uprawianej przez niego dyscypliny, długości nart oraz jego umiejętności. Warto pamiętać, że niewłaściwe ustawienie wiązań może być przyczyną poważnych kontuzji, dlatego najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom np. z naszego serwisu narciarskiego w Gliwicach.

Kolejną czynnością, którą należy wykonać przed rozpoczęciem sezonu, jest ostrzenie krawędzi nart. Dobrze wypolerowane krawędzie poprawiają płynność jazdy i ułatwiają wykonywanie manewrów. Zaokrąglone i pozdzierane z kolei znacznie pogarszają jakość jazdy i narażają narciarza na częstsze upadki. Poza ustawieniem wiązań oraz ostrzeniem krawędzi nie można pominąć też smarowania nart. Smarowanie poprawia ślizg oraz ogranicza przywieranie śniegu. Najlepszy efekt daje tzw. smarowanie na gorąco. Zarówno smarowanie nart, jak i pozostałe czynności wymagają użycia odpowiedniego sprzętu. Nie chcąc narażać się na koszty zakupu żelazka, imadła czy pilników, warto oddać narty w ręce profesjonalnych serwisantów.

Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl